21.11.2018 - Ek İş, Evde Ek iş, 2017 ek iş ilanları, 2017 İş Kur, Ek İş Sitesi

SGK Çocuk Parası Alma Şartları

SGK Çocuk Parası Alma Şartları

Devlet çocukların daha sağlıklı büyümesi ve onların eğitim masraflarında ailelere destek olmak amacı ile çocuk parası adı altında bazı destekler vermektedir. Bu desteklerde bazı bölgelerde daha çok para verilirken bazı yerlerde ise daha az destek verilmektedir. Bunun temel sebebi şudur; bölgenin gelişmişlik düzeyi zayıf ise daha fazla teşvik verilmektedir. 81 ilin neresinde olunursa olunsun hak eden herkese devlet teşviki verilmektedir. Bunun için bazı şartlar istenmektedir. Bunları ve çocuk parası nasıl alınır sorusunun yanıtını verdik.

Hükümet geçmiş dönemlerde sosyal sahiplenme adına birçok projelere imza atmış olmakla beraber 2018 yılında da sosyal koruma projeleri ve sosyal sahiplenme proje çalışmalarının onaylanmasıyla projeler uygulanmaya başlayacaktır.  Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında uygulanmaya başlanan ve SGK tarafından verilen yeni bir uygulama olan SGK çocuk parası alma çalışması ülkemizde başlamıştır. Makalemizde SGK çocuk parası nedir? Alım şartları nelerdir? Gibi konuları ayrıntılı olarak ele alacağız.

SGK Çocuk Parası Yardımı Nedir?

Hükümet tarafından onaylanan; Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca uygulamaya alınan SGK çocuk yardım projesinin amacı çocuk sayısını artırarak genç nüfus oranını yükseltmektir. Çocuk parası yardımı alabilmek için anne ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ya da annenin Türk olması şartı aranmaktadır. Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğan bebeklerden bir defaya verilen paradır.

Yardım Parası Miktarı Ne Kadardır?

SGK çocuk parası yardımı daha önceden olan çocuklara bağlı olarak değişmektedir.

Örneğin;

1 çocuk için ödenen tutar: 300 TL

2 çocuk için ödenen tutar: 400

3 çocuk için ödenen tutar: 600 TL

İkiz çocuklar için ödenen tutar:700 TL

Üçüz çocuklar için ödenen tutar: 1300 TL

Olarak belirlenmiştir.

 Çocuk Parası Yardımı Başvurusu

Çocuk parasından yararlanabilmeniz için bebeğin 2015 doğumlu olması gerekmektedir. Uygulamayı Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca uygulanmaktadır. Bu nedenle, illerde Aile Ve Sosyal Politikalara bağlı müdürlük birimlerine yapılmaktadır. Başvuru için hastaneden almış olduğunuz doğum raporu ve internet üzerinden elde ettiğiniz başvuru formunu doldurarak il müdürlüklerine teslim edilecektir.

Çalışan anneler için durum biraz daha farklılık arz edecektir. Onlar çocuk yardımı için başvurularını bulundukları kuruma yapacaklar, kurumda başvuruları Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca bildirilen birimlere iletecektir.

Gurbetçi Vatandaşlar SGK Çocuk Yardımından Faydalanabilirler Mi?

Gurbetçi vatandaşlarımız da Yurt dışında bulundukları konsolosluklardaki ilgili birime başvuru yaparak çocuk yardım parası alabilmektedirler. Başvurularda sadece doğum belgesini götürmek yeterli olacaktır.

Çocuk Yardımı Parası Hangi Dönemleri Kapsamaktadır?

Çocuk yardımı parasından faydalanabilmeniz için bebeğinizin Mayıs 2015 ten sonra olması gerekmektedir. Yani 2014 doğumlu çocuklar için yardım söz konusu olmamaktadır. Yardım kapsamında verilen miktar önceki olan çocuklar için de değerlendirme söz konusudur. Örneğin; 2017 de doğan bebeğiniz için belirlenen yardım miktarı 2016 doğumlu çocuğunuz var ise o da hesaba katılarak ücretlendirme yapılacaktır.

Çocuk Yardım Parası Ödemesi Ne Zaman Yapılmaktadır?

SGK çocuk yardım parası başvurunuzdan ortalama 1 ay sonra verilmeye başlanmaktadır. Ödemeler ilden ile değişiklik gösterdiğinden bazı iller 1 adan önce yardımı almakta, bazı illerde süreç daha fazla sürebilmektedir. Paranın yatıp yatmadığını öğrenebilmek için e-devletten sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Kime Ödenecektir?

Çocuk yardımı parası kimin adına yapıldıysa onun tarafından alınabilecektir. Anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise başvuru onun adına yapılmakta olup, parayı muhakkak anne alacaktır. Baba dahi gitse parayı alamaz .Anne nüfus cüzdanını alarak PTT ye gidip imza atması sureti ile parasını alabilecektir.

Bir Önceki Yazımız Olan Girişimci Bayanlara KOSGEB Kredisi 2018 Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ