17.10.2018 - Ek İş, Evde Ek iş, 2017 ek iş ilanları, 2017 İş Kur, Ek İş Sitesi

Lise Mezunları Tıbbi Sekreter Olabilir Mi?

Lise Mezunları Tıbbi Sekreter Olabilir Mi?

Sağlıkla ilgili istatiksel verileri inceleyip, işleme tabi tutabilen sonuçları bilimsel verilerle değerlendirip ilgili birimlere rapor edebilen, Sağlık Bakanlığınca tescil edilen okuldan mezun olan sağlık meslek mensubu çalışanına tıbbi sekreter denilmektedir. Hükümetin sağlık konusuna ağırlık vererek iyi bir bütçe ayırması ve Sağlık Bakanlığınca pek çok proje geliştirilip, bu projelerin yürürlüğe girmesi ile çok sayıda sağlık sektöründe hizmet veren sağlık personeline ihtiyaç duyulmuştur.

Sağlık sektöründe en çok hizmet ihtiyacı hissedilen birimlerden biri de Tıbbi Sekreterliktir. Günümüzde tıbbi sekreterlik kursları açılarak sertifika verilmeye başlanmıştır. Sertifika almak isteyenlerin en çok merak ettiği konu; Lise mezunları Hasta kabul sertifikası alarak Tıbbi Sekreter Olabilir mi? İşte konu ile ilgili merak ettikleriniz makalemizde.

Tıbbi Sekreterlerin Çalışma Alanları

Tıbbi sekreterler hastaneleri giriş bölümlerinde hizmet vermekte olup, giriş işlemlerinden sorumlu olan memurlardır. Hizmet alanları ise;

  • Çalıştıkları hastanelerde tedavi oranların istatiksel oranlarını belirleyip ilgili birime iletir. Girişi yapılan hastaların çeşitli birimlere dağılımını gerçekleştirir.
  • Hizmet verdiği hastanede hastaların doğum sayısını, ölüm sayısını, yatak kapasitesi gibi istatiksel verilerini derleyip gerekli birimlere rapor sunar.
  • Tıp alanında varsa yeni uygulamaları derler, düzene koyar.
  • Tıbbi raporları yazar.
  • Hastane arşivini düzenleyip, belirli bir sistem haline getirir.

Tıbbi Sekreterlerde Aranan Şartlar

Tıbbi sekreterler; sabırlı yapıya sahip olup, insanlarla rahat iletişim kurabilmeli. Kendisine verilen işleri sorumluluk bilinciyle yerine getirebilmeli, bilişim teknolojilerine hakim, özgüveni yüksek olmalıdır.

Hasta Kabul İşlemleri Kursu

Günümüzde polikliniklerin, hastanelerin artması tıbbi sekreterlik mesleğini revaç haline getirmiş, çalışma alanları da genişlemiştir. Günümüzde tıbbi sekreterlik ihtiyacını karşılamak için hasta kabul işlemleri kursu Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile açılmaktadır. Kurslar, meslek edindirme ve kariyer kazandırmayı hedeflemektedir. Hasta kabul kursları ise kursa katılan kursiyerleri belirli müfredat dahilinde eğitim vermekte, eğitim sonunda sertifikalar vererek iş sahaları oluşturmayı hedeflemektedirler.

 Hasta Kabul Sekreterliği Kursuna Katılım Şartı

Hasta kabul işlemleri kursuna katılım yaşı geniş tutulmaktadır. İlköğretim mezunundan tutup, lise, ortaöğretim, açık öğretim mezunları da katılabilmektedir. Aynı zamanda ev hanımları, meslek edinmek isteyenler de kura katılabilmektedir. Toplam ders saati en az 360 saatten başlamaktadır. Öğrenciler kurs sonunda; Hasta Kabul Personeli, Hasta Kabul Çalışanı, Tıbbi Ofis Yöneticisi olarak mezun olmaktadırlar. Kurs bitiminde öğrencilere sertifikalar da verilmektedir.

Hasta Kabul İşlemleri Kursu Eğitim İçeriği

Doküman Hazırlayıp arşivleştirme ve sunuş becerisi kazandırma,

Sosyal Hayatta İletişim kurma becerisi kazandırma ve geliştirme,

İş hayatında etkin iletişim kurma becerisi kazandırma,

Problem çözme,

Tıbbi arşivleme yapabilme.

Hasta kabul ya da diğer adı ile tıbbi sekreterlik kursuna katılmak isteyenler verdiğimiz bilgiler doğrultusunda bulundukları il ya da diğer illerdeki üniversitelerin uzaktan eğitim programlarına katılım sağlayabilir.

Bir Önceki Yazımız Olan Kadınlar İçin KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ