23.09.2018 - Ek İş, Evde Ek iş, 2017 ek iş ilanları, 2017 İş Kur, Ek İş Sitesi

Kadınlar İçin KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi

Kadınlar İçin KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi

Ev hanımları olsun ya da farklı işlerde sigortalı çalışan kadınlar olsun, iş yeri açmak istediklerinde KOSGEB tarafından finansal destek bulabilirler. KOSGEB kadınlara erkeklere göre daha fazla destek olmaktadır. Örneğin, az gelişmiş illerde erkeklere verilen dükkan açma hibesi %70’lerde iken kadınlar içim bu destek oranı %90’a kadar çıkmaktadır. Üstelik KOSGEB kredilerinde kadınların sunmuş oldukları iş plan ve projeleri daha çabuk kabul edilmektedir. Bu kolaylıklar nedeni ile kadınların için KOSGEB iş yeri açma kredisinin mutlaka incelenmesi ve gerekli başvuruların kaçırılmaması gerekmektedir.

KOSGEB Bayanlara Ne Kadar Kredi ve Hibe Veriyor?

KOSGEB tarafından verilen kredi ve hibe destek paketleri farklıdır. Eğer özel bir kredi destek süreci başlamadı ise o zaman bayanlara standart kosgeb kredileri ve destekleri verilmektedir. Şu aralar KOSGEB hibe limitleri 50 bin TL olup tamamen geri ödemesizdir; fakat bu 50 bin KOSGEB hibesinin de şartları vardır. Diğer yandan ikinci destek ise 100 bin TL faizsiz kosgeb kredisidir. Bunun geri ödemesi var fakat sıfır faiz şeklinde bir destek söz konusudur.

Şimdi hem KOSGEB 50 bin tl kredi hem de sıfır faizli KOSGEB bayan kredisi hakkında detaylı bilgi verelim. Şartları ve gerekli belgeler ile birlikte.

KOSGEB’ten Bayanlara 50 Bin TL Geri Ödemesiz Kredi

KOSGEB tarafından bayanlara özel olarak %90 hibe krediler verilmektedir. Peki kadınlar kosgeb kredisi nasıl alır? Bunun için KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna katılıp gerekli başarıyı elde edip, KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikasını alması gerekmektedir. Sonra da KOSGEB iş planı yapıp sunması ve kabul edilmesi gerekmektedir.

En son aşamada ise kadınlar harcamaları kendi cebinden yaparak dükkanı açması gerekecektir. Bu aşamadan sonra yapılan harcamalar fatura edilip kosgebe sunulunca KOSGEB gerekli destekleri vermeye başlayacaktır.

KOSGEB Hibesi Ne Kadar

KOSGEB hibesi 50 bin tl olarak açıklanmaktadır. Ama burada dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var. Bunlar; 50 bin direk verilmez. Örneğin girişimci bayan 60 bin tl harcama yaptı ve desteklenen illerden birinde bunu yaptı. Her ilde farklı destek oranları verilmektedir. Örneğin İzmir’de yapılan harcamanın %60 hibe verilir; ama Hakkari gibi gelişmemiş bir ilde ise %90 destek verilir. Özetle; İzmir’de 60 bin harcayan bayana 36 bin hibe, Hakkari’de 60 bin harcayana ise 54 bin verilir. Ama üst limit 50 bin olduğu için sadece 50 bin verilir.

Bayanlara 100 Bin TL Kosgeb Kredisi

Bayanlara ve erkeklere verilen ve yukarıdaki şartların aynısı istenen diğer bir kredi grubu da 100 bin faizsiz kredilerdir. Buna göre Uygulamalı girişimcilik sertifikası alan kişiler geri ödemesi olan ama faizi olmayan 100 bin TL kredi çekip dükkanın uygun bir kredi ile açma fırsatı elde etmiş olur.

NOT: Bayan girişimciler KOSGEB dışında dönem dönem ilanı verilen Mikro krediler, Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Kredileri ve Kırsal Kalkınma Kredi Desteklerinden yararlanabilir. Bazı destekler kısa süreli verildiği için özellikle sitemizin takip edilmesi ve kredi avantajları hakkında vermiş olduğumuz faydalı bilgilerin takip edilmesi gerekmektedir.

Bir Önceki Yazımız Olan Ev Hanımları İçin Para Biriktirme Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ