17.10.2018 - Ek İş, Evde Ek iş, 2017 ek iş ilanları, 2017 İş Kur, Ek İş Sitesi

Fotoğrafçı Dükkanı Açma İşi Ve Dükkan Maliyeti

Fotoğrafçı Dükkanı Açma İşi Ve Dükkan Maliyeti

Bir fotoğrafçı dükkânı açmak niyetindesiniz, fakat ufak tefek e olsa bir fotoğraf sütüdyosunun maliyeti hakkında hiçbir fikriniz yok.  O zaman bu yazı tan size göre.

Öncelikle belirtmek lazım ki fotoğrafçılık bir zanaat işidir. Yani kabiliyet ve beceri ister. Tıpkı berberlik gibi. Maalesef toplumumuzda çok basit bir meslek olarak görülür fakat iş sadece fotoğraf makinesinin deklanşöre basmak kadar kolay değildir.

Fotoğraf makinesini, lensleri, harici ışık kaynaklarını ve daha fazlasını kullanabilmeli, daha önemlisi de aksanın ağzındaki ekmeği bu sektördeki diğer faal dükkânlarla paylaşabilecek yeterliliğe getirmek lazım gelir.

Basit bir fotoğraf stüdyosunda bulunması şart ekipmanlarla başlayalım.

Fotoğraf Dükkanı İçin Lazım Olan Malzemeler ve Giderler

1.. En az biri ileri seviyede 3 fotoğraf makinesi ve bunlara ait lesn flaş ve flaş tetikleyicileri: 10bin-15bin

2.. fotoğrafları sayısal ortamda işleyebilmek için en az bir iyi bilgisayar ve orijinal edit programları: 4000t – 7000l

3.. 15*21 ebatına kadar resim alabilecğniz bir fotoğraf yazıcısı: 2000- 5000 (aslında daha profesyoneli lazım olur ama biz asgari düzey için yazıyoruz)

4..stüdyo için fon kartları ve harici ışıklar. 3000- 5000

5.. video çekimi yapabilmek için video kamera: 3000- 5000 tl

6.. diğer ufak tefek ekipmanlar için 2000-4000

Toplam:24000-41000 tl arası

Yukarıdaki hesabımız çok basit düzeyde hazırlanabilecek bir stüdyo ortamı için tahmini fiyat aralığımızdır. Eğer siz biraz daha iyi bir makine ve lesn almak isterseniz +10bin tl daha ekleyebilirsiniz. Ayrıca tek bilgisayar yetmeyebilir ve en az bir tane daha ilave etmek isterseniz 3bin-4bin daha masrafınız olacaktır. Stüdyoya alınabilecek ekipmanlar bunlarla da sınırlı değildir.

Sübliminal baskı işine girecekseniz sıcak presler ve harici yazıcı-kâğıt için yaklaşık 5bin tl civarında bir maliyet daha eklenecektir. Ayrıca daha geniş bir alanda iseniz dekor stüdyo da tasarlayabilirsiniz. Tabi ki bu iş için ortalama 20bin tl daha ayırmanız gerektiğini de unutmayın. Liste yapacağınız işe ve işinizin kalitesine göre uzayıp gidecektir.

Fotoğrafçılık İşi İçin Yatırım Yapma

Yukarıda en basit hali ile bir stüdyo açmak istenirse gerekli olan yatırım miktarını üstün körü hesaplamaya çalıştık. Buna göre yaklaşık 50bin- 60 bin arasında sermaye gerektirir. Peki bu sermayenin size geri dönüşü hangi oranda olacak? Sorumuzun cevabı yapacağınız iş ile doğrudan ilgili.

Ekipmanlarınız var ve kendinizi piyasaya kabul ettirmişseniz bu işin yaklaşık kar oranı %35 civarında olur. Fakat iş yapabilme oranınız düşük ise yaptığınız yatırımların karşılığını alamazsınız. Bahsettiğimiz gibi iş yapabilmek için yaklaşık 50 bin tl yatırıma karşın iş yapamama durumunda ise dükkan kirası veya eleman maaşı+ sigortasını dahi zor çıkartabilirsiniz.

Fotoğrafçılık Türleri ve Alanları

Fotoğrafçılık ta iş birkaç ana gövde üzerine oturur. Bunlardan ilki vesikalık- biyometrik fotoğraf işidir. Fotoğrafçılığın en karlı işi budur. İl fotoğrafçılar odasının aldığı karlarla 6 veya 8 adet vesikalın fiyatı yaklaşık 20 tl olarak belirlenir. Bu miktarın yaklaşık %70 i kardır. Yani kurmak istediğiniz fotoğraf stüdyosu valilik-nüfuz dairesi ya da tapu gibi resmi dairelere yakın ise karınız çok iyi olabilir. Ama boyle bir yer hem bulmak çok zor dur hem de kirası çok yüksek olacaktır.

Diğer fotoğrafçılık alanı gelin damat (veya sünnet) fotoğrafçılıkdır. Müşteri portföyünüz yüksek ve bulunduğunuz yerde nam salabilecekseniz bu işte de kar marjı yüksektir. Yaptığınız işin yaklaşık %40 ı kar olabilir.

Fotoğrafçılar Ne Zaman Çok Para Kazanır

Bunların yanı sıra yaptığınız gündelik işler ile de kar marjınızı yükseltebilirsiniz. Fotoğrafçılık sektörü zanaat olmasına karşın mevsimliktir de.  Yazın kar marjı yükselirken kısın oldukça düşebilir. Yukarıda ifade ettiğimiz kar oranları sizi aldatmasın. Bahsettiğimi oranlara kira ve eleman masrafları da eklenince karınız bahsedilenden aşağıda olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Bir Önceki Yazımız Olan İlkokul Mezunu Bayanlar İçin Evde Yapılabilecek Kazançlı İşler Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ