21.11.2018 - Ek İş, Evde Ek iş, 2017 ek iş ilanları, 2017 İş Kur, Ek İş Sitesi

Evde Bebek Çocuk Baktırmanın Maliyeti

Evde Bebek Çocuk Baktırmanın Maliyeti

Ev hanımları içim evde çocuk bakmak iyi bir gelir kapısı olabilir. Çalışan anne ve babalar çocuklarını kreş gibi yerlere de verebilecekken, kreşlerden ziyade daha uygun eğitimin ve bakımın mümkün olduğu sistem olan evde bakım istemi ile çocuklarının bakımlarını sağlayabilirler. Bu bazı aileler için çok maliyetli olurken bazıları için de uygun olabilmektedir. Söz konusu bakım giderleri için 400 TL ile 20 bin TL arası oldukça farklı tarifler olabilir. Yabancı uyruklu çocuk bakıcılarının giderleri çok yüksek olmaktadır.

Dikkat Bebek  Var!

Çocuklarını çalışarak büyütmek zorunda olan annelerin en sıkıntılı durumlarından biri de çocuklarını bir bakıcıya emanet etme gereksinimi hissetmeleridir. Çocuğunu bakıcıya emanet etmek gerçekten bir anne için çok zordur. Doğumundan sonra çok fazla çocuğuyla vakit geçiremeden evladına vakit bakıcı bulma telaşına düşen anne evladının iyi bakılmasını istediği için oldukça titiz davranmaktadır.

Çocuğuna baktırmak isteyen annenin bakıcıda istediği özellikler nelerdir. Bu hususlara değinelim.

Bebek Bakıcısından Aranılan Şartlar

Çocuğunuza bakacak kişiye aradığınız, kendisinde bulunması gereken şartları net olarak ifade etmelisiniz ki daha sonradan tüh keşke bu bayana çocuğumu emanet etmeseydim demeyin.

Bakıcının Gönüllü Olması Gerekir

Anne, çocuğuna bakacak olan kişide ilk aradığı şart gerçekten çocuğuna gönüllü olarak bakmak istiyor mu? Bu konuya anne çok önem vermektedir. Şöyle ki bakıcı sırf para ihtiyacı olduğu için çocuğa bakmak isteyebilir. Bu durumda sadece kendisine ifade edilen şeyleri yapar geçer çocukla ilgilenmeyebilir. Oysa çocuğun en ön emli ihtiyaçlarından biri fizyolojik ihtiyaçları  ( doyurma uyutma, altını değiştirme ) karşılandıktan sonra çocukla ilgilenmeli, oyun oynatmalı, çocuğu boş bırakmamalı, merhametini, şefkatini esirgememelidir ki çocuk kendisiyle ilgilenildiğinde daha çabuk alışır. Böylece çocuk kendi annesinin kucağına mutlu gider. Çocuğu mutluysa anne de mutludur.

Mümkünse Kendi Evinizde Bakmasını İsteyin

Şöyle ki eviniz bakıcının evine uzak ve aracınızın olmadığını düşünelim. Bu durumda sabah muhtemelen siz iş telaşında olacaksınız bir taraftan siz hazırlanıp diğer taraftan çocuğunuzu hazırlamaya çalıştığınızdan zorlanacaksınız muhtemelen. Bir de uyuyan bebeğinizi sıcak yatağından kaldırıp götürmek istemeyebilirsiniz. Bu şartlarda en mantıklı olan bakıcının evinize gelmesi olacaktır. Çocuk da rahat etmiş olur, uykusu da bölünmemiş olur. Bebek bakımında hijyen çok önemli bir husustur. Kendi evinizde bakıldığında bu açıdan da rahat etmiş olursunuz, içiniz de rahat olur.

Her ailenin çocuk bakıcısından aradığı özellikler farklı olabilmektedir. Kısaca size hatırlatmak istedik. Bu özellikler şöyle sıralanabilir:

Temiz, düzenli olmalı

Esnek ve hoşgörülü olmalı katı kuralcı olmamalı

Güler yüzlü olmalı

İnisiyatifli olmalı

Sabit fikirli değil, yeniliğe ve gelişime açık olmalı

Çocuk Bakım Ücretleri Ne Kadardır?

Çocuk bakım ücretleri baktırmak isteyen kişi ile bakacak olan kişi ile anlaşılan şartlara göre değişebilmektedir. Bazı anneler günümüzde çok yaygınlaşan yut dışından gelip, ülkemizde çocuk bakım sertifikası alan kişileri tercih edebilmektedir. Bu bakıcıların ücretleri oldukça yüksek olabilmektedir. Böyle bakıcılar evinizde daimi kalıp gündüz hem çocukla ilgilenip, hem de günlük yapılan rutin işleri yaparlar. Haftada 1 gün izin hakları bulunmaktadır. Bu bakıcıların maaşları aylık ortalama 20000 TL yi bulabilmektedir. Normal şartlarda sadece çocuğa bakan başka bir göreve dâhil olmayan bakıcılar ise aylık ortalama 800 TL ye bakmaktadır.

Makalemizi baştan değerlendirecek olursak bizim tavsiyemiz sizin anlaşacağınız bakıcınız tüm istediğiniz özelliklere sahip, uygun fiyata bakabilecek en önemlisi de güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir Önceki Yazımız Olan Güvenilirliği Kanıtlanmış Para Kazanma Yöntemleri Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ