23.09.2018 - Ek İş, Evde Ek iş, 2017 ek iş ilanları, 2017 İş Kur, Ek İş Sitesi

Eşlere Evde Bakım Maaşı Verilir Mi?

Eşlere Evde Bakım Maaşı Verilir Mi?

Son yıllarda en çok merak edilen konulardan birine değinmek istedik. Özellikle sosyal devlet gereği evde balım maaşı diye bir maaş ortaya çıktı. Bunun özeti şudur; hasta yani kendisine bakamayacak kadar yatalak ve akli dengesi yerinde olmayan kişiler için devlet sosyal yardımlaşma kanalı ile para yardımı yapmaktadır. Daha doğrusu devlet kendisine yetemeyen kişileri maaşa bağlamaktadır. Burada bir detay var. Devlet bakıcıya değil, yatalak kişiye para vermektedir. Bu da dolaylı olarak direkt bakıcıya gitmektedir. Tabi bunun için kişinin yardıma muhtaç olması yani zengin olmaması gerekmektedir. Evde bakım maaşı konusunda özellikle yaşlılar ön planda olduğu için yaşlı kadın ve erkekler, karı ve kocalarına baktığında bu maaşı alıp alamayacaklarını merak ederler.

Hasta Bakım Maaşını Kimler Alamaz?

Hasta bakım ya da yaşlı bakım maaşını kişinin eşi alamaz. Bunu en baştan söyleyelim. Özellikle hasta olan kişinin emekli aylığı varsa ve eşi de bundan yararlanıyorsa, o zaman bu kişi yatalak ya da hasta bakım aylığı almaktan mahrum kalacaktır. O zaman akla şu gelmektedir. Hasta bakım maaşı nasıl alınır ve kime verilir?

Hasta Bakım Maaşı Almanın Yolları (En Çok Kullanılan Yollar)

Şimdi Türkiye’de genelde başvuru yapılan birkaç yöntemi söyleyeceğiz; ama bu yöntemin ne kadar doğru olduğunu size bırakıyoruz. Hasta olan kişinin çocukları da hu yardımı alamadıkları için genelde yabancı yani birinci derece akraba olmayan kişilerin başvuru yapması gerekmektedir. Bu kişiler de genelde gelin ya da yeğen olmaktadır.

Gelin, yeğen gibi kişiler hasta bakım aylığına başvuru yaparak yaşlı olan tanıdıklarına refakat edebilir ya da onların evinde kalarak onlara her türlü desteği verebilir. Bazı aileler bunun anlaşmalı yaparak maaş almaktadır ama bu durum kesinlikle yanlıştır.

Yani kişi devlete gösterdiği kişi eve gelip de bakım yapmayabilmektedir. Tabi yaşlıya eşi baktığı için resmi olarak maaşı alan kişi kişinin eşine elden paraya vermekte ya da bir kısmını kendisine ayırarak yine kısmi geri ödeme yapabilmektedir.

Hasta Aylığı Hangi Durumda Kesilir

Hasta bakım maaşı alan kişilerin ölmesi ya da gayri yasal şekilde maaş alan kişilerin tespit edilmesi durumunda maaş kesilir bunun yanında devleti dolandırmak işlem de yapılabilir. Yani kişinin aslında hasta kişiye bakmadığı ve buna rağmen maaş aldığı ortaya çıkarsa geriye dönük yatan para istenebilir.

Eğer hasta olan yaşlı öldü ise zaten bunun hemen sosyal yardımlaşmaya ve SGK’ye bildirmek zorunlu olduğu için maaş otomatik kesilecektir.

Bir Önceki Yazımız Olan Bayanlar İçin Altın Hesabı Açarak Birikim Yapmak Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hacer TEKELİOĞLU dedi ki:

    Bu iş olanakları süper.Kişiler ,yani bizler için bir nebze de olsa çokkkkk yarar sağlıyor.İyi ki varsınız.

BİR YORUM YAZ